Przed ekranem z prezentacją stoi kobieta w czerwonej marynarce, Wanda Matras-Mastalerz

We wrześniu grupa bibliotekarzy z powiatu bielskiego przeszkoliła się w Książnicy Beskidzkiej z technik i narzędzi wspomagających pracę z seniorami.

W dniach 2, 3 i 10 września 20024 zrealizowano szkolenie pn. „Seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru”. Działanie to poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu KEN w Krakowie, w latach 2018-2022 prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, autorka  kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji literatury, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu oraz współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Pierwszy dzień szkolenia dotyczył zagadnień związanych z Silver Generation, w tym działalności uniwersytetów trzeciego wieku, projektów aktywizujących seniorów, oraz omówienia pracy mózgu i filarów długowieczności. Ważnym punktem było przedstawienie programu „Książka na receptę”, realizowanego m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie książka może być przepisana jako "lekarstwo". Część praktyczna obejmowała ćwiczenia aktywizujące pracę mózgu, takie jak rozgrzewki, ćwiczenia neurobiku czy warsztaty na integrację grupy, np. praca z rysunkami wspomnień z dzieciństwa.

Drugi dzień szkolenia obejmował teoretyczne omówienie roli snu i jego faz, pracy neuronów lustrzanych odpowiedzialnych za współodczuwanie oraz hipokampów, które wpływają na kreatywność, a także temat choroby Alzheimera. Dyskutowano, jak picturebooki, np. „Życie” Lisy Aisato czy „Kłopot” Iwony Chmielewskiej, mogą służyć jako narzędzie pracy.

W części praktycznej uczestnicy wykonywali ćwiczenia takie jak tekst „Perspektywa”, spacer z kamykiem w butach i cukierkiem w ustach, neurobik, a także ćwiczenia związane z tworzeniem opowieści i wspomnień z dzieciństwa. Ćwiczenia miały na celu aktywizację półkul mózgowych, integrację grupy i budowanie pozytywnego nastroju. Na zakończenie podano literaturę dotyczącą omawianych zagadnień.

Trzeciego dnia omawiano zagadnienia międzypokoleniowej transmisji wiedzy, bajkoterapii i biblioterapii klinicznej, wskazując, jak można wykorzystać literaturę do tworzenia dialogu i radzenia sobie ze zmianami.

Na realizację cyklu szkoleń „Nie lada biblioteka(rz) – szkolenia dla bibliotekarzy” Książnica Beskidzka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki 2024".

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Projekt objęty patronatem medialnym portalu sbp.pl.