logo Targów Książki Historycznej

Fundacja Historia i Kultura zaprasza na targi, które odbędą się od 28 listopada do 1 grudnia 2024 roku na Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum, w Arkadach Kubickiego.

Uroczyste otwarcie 32. Targów Książki Historycznej zaplanowano na 28 listopada 2024 roku (czwartek), o godzinie 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Po oficjalnym otwarciu Targów nastąpi uroczyste ogłoszenie laureatów konkursu o Nagrodę KLIO.

Tak jak do tej pory, również 32. edycja Targów będzie miejscem popularyzacji literatury historycznej, miejscem spotkań z wydawcami i autorami oraz miejscem udanych zakupów. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło blisko 160 wydawnictw z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. W ciągu czterech dni, odbyło się łącznie ponad 150 wydarzeń. Publiczność doceniła ciekawą ofertę wydawnictw i wyjątkowo bogaty program imprez towarzyszących, atrakcyjnych dla pasjonatów historii w wielu jej aspektach – szacujemy, że w 2023 roku Arkady Kubickiego odwiedziło 30 tys. osób.

Obok wydawców książki historycznej, na Targach, tak jak w ubiegłym roku, można będzie odwiedzić Salon Książki Muzealnej oraz Salon Niezależnych Wydawców i Autorów Białoruskich oraz wziąć udział w licznych spotkaniach z autorami.

O nagrodzie KLIO

Targi Książki Historycznej są miejscem uroczystego ogłoszenia laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO. W Jury Nagrody zasiadają niekwestionowane autorytety, naukowcy reprezentujący różne obszary badawcze oraz dziennikarze. Liczba zgłaszanych do Nagrody KLIO publikacji niezmiennie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

W 2024 roku zgłoszono do Nagrody 291 publikacji wydanych w latach 2023–2024 przez 120 podmiotów. Nagroda KLIO to 30 lat popularyzacji historii i literatury historycznej, kilkaset godzin pracy Jury, w którym publikacje oceniało 11 profesorów i 5 redaktorów, ponad 4 tys. zgłoszonych propozycji wydawniczych; 200 autorów nagrodzonych i wyróżnionych, 160 nagrodzonych i wyróżnionych wydawców.

Nagroda KLIO, zwana także Noblami dla historyków, przyznawana jest w czterech kategoriach:

  • autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii;
  • monografii naukowej – za merytoryczny wkład w poznawanie historii;
  • edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli;
  • varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy.

W Jury tegorocznej edycji Nagrody zasiadają niekwestionowane autorytety, naukowcy reprezentujący różne obszary badawcze oraz dziennikarze: dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, prof. UW (przewodniczący Jury); red. Marian Turski; prof. dr hab. Maciej Janowski; dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. UJ; dr hab. Piotr M. Majewski, prof. UW; prof. dr hab. Beata Możejko i red. Piotr Dobrołęcki. Sekretarzem konkursu jest Zbigniew Czerwiński.

Organizatorem Targów jest Fundacja Historia i Kultura, a Honorowy Patronat nad wydarzeniem przyjęli m.in.: Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Instytut Muzeów czy Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.


Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu sbp.pl