W Światowy Dzień Poezji 21 marca w roku obchodów 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta rozpoczęła się 4 edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”, której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta.

O akcji

O idei akcji „Podaruj wiersz” mówi prof. Paweł Próchniak, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta – pomysłodawca i moderator akcji: „Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to też intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.”

„Wierzę, że gest ofiarowania wiersza  jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności zbudowanej na uniwersalnym języku poezji. W wyjątkowym roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta, zachęcamy, aby uczestnicy akcji wybrali i podarowali jego wiersz” – podkreśla Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Udział w akcji

Organizatorzy akcji „Podaruj wiersz” przygotowali specjalną kartę papeterii, na której można odręcznie przepisać wybrany przez siebie utwór, by następnie taką kartę z przepisanym wierszem podarować wybranej osobie. Karty będzie można bezpłatnie otrzymać w bibliotekach publicznych na terenie całego kraju, a także w szkołach i innych placówkach, które przyłączą się do akcji „Podaruj wiersz”. Kartę, jak i materiały informacyjne, można również pobrać ze strony internetowej poświęconej akcji. 

Szczegóły organizacyjne

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w akcję oraz dzielenia się zdjęciami i krótkimi wideo-relacjami z przebiegu akcji, które będą na bieżąco udostępniane na fanpage’u na FB Fundacji im. Zbigniewa Herberta: @Herbert.Pan.Cogito.

Tegoroczna edycja akcji potrwa od 21 marca do 15 grudnia 2024.

Partnerem akcji „Podaruj wiersz” jest Biblioteka Narodowa, a patronem medialnym Polskie Radio. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowe informacje na stronie akcji Podaruj wiersz


Wydarzenie objęte patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.