"Libra NET" to system, z którego korzystają już setki bibliotek w całej Polsce. Rozwiązania, które od wielu lat sprawdzają się w codziennej pracy bibliotekarzy zostały przeniesione do chmury co otworzyło zupełnie "nowe możliwości", dzięki którym Libra NET to najnowocześniejsze, niezawodne i sprawdzone narzędzie wspomagające pracę bibliotek.

Co w praktyce chmura oznacza dla biblioteki?

To znaczna REDUKCJA KOSZTÓW poprzez ograniczenie infrastruktury komputerowej oraz ograniczenie koniecznej obsługi informatycznej – dostawca systemu chmurowego zapewnia kompleksową opiekę techniczną, a sam system dostępny jest z każdego komputera podłączonego do Internetu.

6 podstawowych zalet wdrożenia systemu w chmurze:

 1. Bezpieczeństwo danych osobowych – gwarancja przechowywania i przetwarzania zgodnie z rozporządzeniem RODO
 2. Brak konieczności instalacji systemu oraz bazy danych – ponieważ jest on zawsze dostępny w Internecie, wystarczy login i hasło
 3. Automatyczne aktualizacje systemu – aktualizację przeprowadza producent (nie przerywając pracy biblioteki)
 4. Automatyczne archiwizacje bazy danych – odpowiedzialność za codzienne archiwizacje danych spoczywa na producencie oprogramowania
 5. Katalog internetowy dla czytelników (OPAC) dostępny zawsze i wszędzie – katalog dostępny również na urządzeniach mobilnych (telefony, tablety)
 6. Administracja systemu po stronie producenta – biblioteka potrzebuje tylko komputerów z dostępem do Internetu, pozostałe zadania leżą po stronie producenta

Czy dane osobowe czytelników oraz katalog biblioteki w chmurze jest BEZPIECZNY?

System i bazy danych zlokalizowane są w profesjonalnych centrach danych zapewniających najwyższe bezpieczeństwo:

 • Zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem
 • Zabezpieczenie przed zniszczeniem danych

Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z rozporządzeniem RODO, a odpowiedzialność za stałą dostępność systemu oraz za bezpieczeństwo bazy danych przejmuje producent systemu.

Który system dla bibliotek zapewnia te WSZYSTKIE korzyści?

Libra NET to system, z którego korzystają już setki bibliotek w całej Polsce. Rozwiązania, które od wielu lat sprawdzają się w codziennej pracy bibliotekarzy zostały przeniesione do chmury co otworzyło zupełnie nowe możliwości, dzięki którym Libra NET to najnowocześniejsze, niezawodne i sprawdzone narzędzie wspomagające pracę bibliotek.

Co mówią Użytkownicy?

Polecam system Libra NET ze względu na przejrzystość, funkcjonalność, łatwość w obsłudze, dostęp do wszystkich informacji oraz bezpieczeństwo.

Anna Waszewska – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Rzeczenica

Brak konieczności instalacji programu, stawiania serwera i angażowania informatyka jest cudownym udogodnieniem.

Małgorzata Siłka – Szkoła Edukacji PAFW i UW

Polecamy wdrożenie Libry NET bibliotekom gminnym z uwagi łatwość obsługi jak i atrakcyjną cenę. Pozytywnie oceniamy też współpracę z firmą MOL. Na wszystkie pytania i wątpliwości znajdujemy natychmiastową odpowiedź i pomoc od pracowników firmy.

Bożena Kwaśniewska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Babicach

Jaka jest w skrócie LIBRA NET?

To system oferujący pełny i profesjonalny serwis merytoryczny oraz techniczny.

Libra NET zbudowana została w oparciu o 34 letnie doświadczenie we współpracy z bibliotekarzami polskich bibliotek publicznych, akademickich, muzealnych, zakładowych i innych. W rezultacie powstał system wysoce konfigurowalny pozwalający na dostosowanie go do przyjętych w bibliotece procedur m.in.:

 • czy i jakiej wysokości naliczane są kary za przekroczenie terminu zwrotu
 • czy i które zbiory mogą być rezerwowane on-line
 • czy czytelnik może ustawić się w kolejce po niedostępny egzemplarz
 • czy może samodzielnie wykonywać prolongatę
 • czy możliwe są wypożyczenia bezterminowe

Wysoka konfigurowalność obejmuje również samo konto każdego bibliotekarza, który może dowolnie skonfigurować swój wygląd systemu Libra NET i zadecydować, czy wypożyczenia i zwroty odbywać się mają błyskawicznie czy z dodatkowym potwierdzeniem.

Libra NET to system kompletny zawierający w standardzie wszystko w czym pomóc może system biblioteczny. Pełne wsparcie dla procesów udostępniania, katalogowania, gromadzenia oraz zbierania statystyk, których prezentacja nigdy nie była szybsza i przyjemniejsza. Obszerny zestaw raportów pozwala na kompletne przedstawienie wykonanej w bibliotece pracy w postaci plików PDF, HTML oraz XLS.

System wspiera multi-zadaniowość umożliwiając równoległą pracę bibliotekarza w różnych modułach, na przykład: jednoczesne opracowanie i udostępnianie zasobów.

Wielojęzyczna

Cały system dostępny jest w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej).

Katalog online dla czytelników dostępny jest w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim.

W kontakcie z czytelnikiem

System automatycznie wysyła maile do czytelników informujące o zmianie statusu rezerwacji, zbliżającej się dacie oddania książki, czy przetrzymaniu zasobu.

Katalog online z wyszukiwaniem a’la Google i filtrowaniem jak w sklepach internetowych sprawia że czytelnicy czują się jak ryba w wodzie. Katalog jest wizualnie atrakcyjny dzięki prezentowanym okładkom wydań oraz spełnia obowiązujące wymogi dostępności WCAG.

Zawsze zgodna z obowiązującym prawem

Nasz zespół stale monitoruje środowisko otaczające biblioteki i błyskawicznie przystosowuje system Libra NET do nowych wyzwań i wymagań prawnych.

Współpracująca z systemami RFID

Libra NET współpracuje z urządzeniami wiodących dostawców usług RFID.

Zaoszczędź swój czas i pieniądze – wykorzystaj wsparcie jakie oferuje Libra NET i poświęć się wyzwaniom, które są Ci bliskie.

Skontaktuj się z nami – zapraszamy na indywidualną prezentację systemu, odpowiemy na wszelkie pytania, bądź udostępnimy demo.

Przeniesiemy Twoje dane z poprzedniego systemu i zapewnimy wsparcie podczas wdrożenia! Zapraszamy serdecznie!

tel.: 58 669 80 90 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | www.mol.pl


[ Autorką artykułu jest Małgorzata Gajkiewicz ]
[ artykuł sponsorowany ]