9 maja 2024 roku po raz 14. zorganizowano Lubelskie Forum Bibliotekarzy. Forum tradycyjnie odbywa się podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Rok 2024 jest też ważnym jubileuszem województwa lubelskiego, gdyż świętujemy jego 550-lecie.

Organizatorem 14. Lubelskiego Forum Bibliotekarzy było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie. Partnerami wydarzenia Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!” oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Honorowym patronatem objęli Forum Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin oraz dr Barbara Budyńska Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie.

Podczas Forum po raz kolejny wręczona został nagroda w konkursie Lubelski Bibliotekarz Roku 2023. Konkurs został zainicjonowany w 2011 roku przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. Podstawowym celem Konkursu jest promocja zawodu bibliotekarza. Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego, podczas których wybierani są najbardziej cenieni bibliotekarze w poszczególnych województwach, a następnie Bibliotekarz Roku cieszący się największym uznaniem w kraju. Do konkursu Lubelski Bibliotekarz Roku 2023 zgłoszono 8 kandydatur. Jeden z kandydatów nie spełnił kryteriów formalnych.

14. Lubelskie Forum Bibliotekarzy: goscie
Goście Forum
Nominowani w konkursie Lubelski Bibliotekarz Roku 2023
Nominowani w konkursie Lubelski Bibliotekarz Roku 2023

Nominacje otrzymali: Dorota Głogowska z Biblioteki Publicznej Gminy Nielisz, Aleksandra Majewska z Filii nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, Piotr Piela z Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, Iwona Pietrzak-Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie, Małgorzata Podniesińska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce, Elżbieta Stankiewicz z Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z/s w Mokrem i Agnieszka Szykuła-Żygawska z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Szeptyckiego w Łabuniach.

Tytuł Lubelskiego Bibliotekarza Roku 2023 i statuetkę zdobyła Małgorzata Podniesińska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce.

W drugiej części Forum przedstawiono tematy – Z dziejów ruchu regionalnego na Lubelszczyźnieprof. dr hab. Marian Surdacki - kierownik Katedry Historii Opieki Społecznej w Instytucie Pedagogiki KUL im. Jana Pawła II i prezes Zarządu Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny; Jak współpraca z bibliotekarzami może rozwijać zawodowoMagdalena Gomułka – instruktorka Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach; AI jako współpracownik w bibliotece: wyzwania i możliwości wykorzystania technologii w codziennej pracyMonika Schmeichel-Zarzeczna – trenerka, edukatorka, koordynatorka projektów; Patroni Literaccy Roku – prezentacja wystawy objazdowejKamila Rudnicka – instruktorka Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.


Wydarzenie objęte patronatem medialnym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich