Tydzień Bibliotek
Ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek
Mistrz Promocji Czytelnictwa
Popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa
Bibliotekarz Roku
Promocja zawodu bibliotekarza
Archiwum konkursów
Poprzednie edycje konkursów SBP

Ogólnopolski Konkurs Bibliotekarz Roku jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2011 r., a podstawowy cel, który mu przyświeca to promocja zawodu bibliotekarza.

Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Podczas pierwszego z nich wybierani są bibliotekarze cieszący się największym uznaniem w poszczególnych województwach, a następnie spośród tak wyłonionych finalistów wybierany jest Bibliotekarz Roku w skali krajowej.

XV edycja konkursu

W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ogłaszam XV edycję Konkursu „Bibliotekarz Roku 2024”.

Konkurs ma na celu wyróżnienie bibliotekarzy, którzy w 2024 roku osiągnęli ponadprzeciętne wyniki w swojej pracy. Ich kreatywność oraz zaangażowanie sprawiają, że biblioteki skutecznie odpowiadają na potrzeby użytkowników, modernizując przestrzenie, wdrażając nowe technologie i oferując nowatorskie usługi.

Do rywalizacji mogą przystąpić bibliotekarze ze wszystkich typów bibliotek, a ocenie podlegają osiągnięcia zawodowe w różnych obszarach działalności. Kluczowe są dokonania, a nie zajmowane stanowisko. Nasi dotychczasowi laureaci są tego najlepszym dowodem.

Konkurs jest podzielony na dwa etapy: regionalny i ogólnopolski. Etap pierwszy, organizowany przez zarządy okręgowe SBP, przyjmuje zgłoszenia kandydatów do 28 lutego 2025 r. Kandydatury mogą zgłaszać rekomendować zarówno osoby indywidualne (pracownicy i użytkownicy bibliotek) organizacje zawodowe, dyrekcje bibliotek, redakcje czasopism branżowych oraz lokalne władze (samorządowe, uczelniane itp.).

W drugim etapie, organizowanym przez Zarząd Główny SBP, laureaci okręgowi są oceniani na podstawie rankingów okręgowych kapituł Konkursu. Ogólnopolski wynik zostanie opublikowany na stronie www.sbp.pl do 30 kwietnia 2025 r. Szczegółowe informacje, regulamin i formularze zgłoszeniowe są dostępne online.

Serdecznie zapraszam do promowania Konkursu „Bibliotekarz Roku 2024” wśród bibliotekarzy oraz instytucji i osób uprawnionych do zgłaszania kandydatów. Ta edycja to doskonała szansa na ukazanie rozwoju zawodu bibliotekarza oraz na wzmocnienie roli bibliotek i ich pracowników w społeczności.

dr Barbara Budyńska
Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Warszawa, 20 stycznia 2025 r.

Założenia ogólne

  1. Konkurs trwa od 20.01 do 30.04.2025 r. Składa się z dwóch etapów i kończy nadaniem tytułu Bibliotekarza Roku 2024.
  2. Etap I organizują zarządy okręgów, a o uzyskanych wynikach (lub ich braku) informują Biuro ZG SBP na formularzach stanowiących załączniki do Regulaminu Konkursu.
  3. Etap II organizuje ZG SBP. W jego imieniu Komisja Odznaczeń i Wyróżnień udziela informacji, czuwa nad przebiegiem tego etapu i ogłasza wyniki końcowe na portalu SBP.
  4. Terminy działań w I oraz II etapie określa szczegółowo Harmonogram działań stanowiący aneks do Regulaminu Konkursu.

Ustalenia szczegółowe

Etap I odbywa się w okresie od 20.01 do 21.03, a w tym:

  • 20.01 ZG SBP ogłasza rozpoczęcie Konkursu na portalu SBP i zawiadamia zarządy okręgów SBP;
  • od 21.01 do 31.01 zarządy okręgów SBP zawiadamiają o Konkursie podległe struktury SBP, biblioteki, lokalne władze podając obowiązujące zasady i terminy;
  • od 3.02.do 28.02 trwa zgłaszanie kandydatów w poszczególnych okręgach. W tym czasie zarządy okręgów ustalają zasady przeprowadzenia Konkursu w poszczególnych okręgach i powołują Okręgowe Kapituły Konkursu ( które powinny być reprezentatywne dla danego środowiska i składać się co najmniej z członków zarządów oraz przewodniczących oddziałów tworzących okręg – Reg. Konkursu, p. III.3.1) oraz składy komisji wyborczych, czuwających nad przebiegiem Konkursu w okręgach i wybranych spośród członków Kapituł;
  • od 3.03 do 17.03 Okręgowe Kapituły Konkursu dokonują wyboru Bibliotekarza Roku danego okręgu/województwa;
  • do 24.03 zarządy okręgów SBP przesyłają do Biura ZG SBP dane i opisy dokonań zwycięzców przeredagowane tak, aby nie przekraczały 70 wierszy (tj. mieściły się na 2 str. A4, czcionka Times New Roman, wielkość 12, w Wordzie – Reg. Konkursu, p. III.4.1), ich oświadczenia,  zdjęcia oraz protokóły z wyborów I etapu (zał. 1-3 Regulaminu Konkursu);

Etap II odbywa się w okresie od 25.03 do 30.04, a w tym:

  • do 31.03 zarządy okręgów SBP zawiadamiają zwycięzców etapu I o terminie i miejscu wręczenia nagród, a osoby lub instytucje, które zgłosiły pozostałych kandydatów, o odrzuceniu ich wniosków.
  • od 25.03 do 10.04 trwa redagowanie biogramów finalistów Konkursu i umieszczenie ich na portalu SBP oraz w czasopismach bibliotekarskich SBP;
  • od 10.04 do 25.04  Okręgowe Kapituły Konkursu ustalają rankingi okręgowe i przesyłają je do Biura ZG SBP (zał. 4 i 5 Regulaminu Konkursu);
  • od 25.04 do 30.04 Komisja Odznaczeń i Wyróżnień wylicza ranking zbiorczy okręgów, ustala ranking finałowy, który wyłania zwycięzcę Konkursu, a następnie ogłasza wyniki na portalu SBP.
  • do 30.04 Biuro ZG SBP zawiadamia laureatów Konkursu o terminie i miejscu wręczenia nagród i wyróżnień.

Uwagi:

  1. Wszystkie wymagane dokumenty, podpisane i opieczętowane, można przesyłać w postaci skanów. Wyjątek stanowi przeredagowany formularz opisujący dokonania finalisty (zał. 1), który ze względu na potrzeby portalu należy przesłać w formacie Word. Za przygotowanie dokumentów i redakcję w/w formularza odpowiada przewodniczący okręgu.
  2. Informacji o Konkursie udzielają: Biuro ZG SBP: tel. 22 608 28 27, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i przewodnicząca Komisji Odznaczeń i Wyróżnień, Ewa Stachowska – Musiał: tel. 605 825 215 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  1. Wręczanie nagród i wyróżnień powinno mieć charakter uroczysty i odbywa się:

    • po I etapie, na szczeblu wojewódzkim, w terminach ustalonych przez zarządy okręgów;
    • po II etapie, podczas uroczystości centralnych organizowanych przez ZG SBP.
  2. Zwycięzcy okręgowych Konkursów Bibliotekarz Roku i wyłonieni spośród nich laureaci ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku otrzymują możliwość bezpłatnego uczestnictwa we wszystkich formach szkoleniowych i edukacyjnych organizowanych przez ZG SBP w ciągu roku, od momentu ogłoszenia wyników przez zarządy okręgów.

  3. Finaliści Konkursu są też honorowani wręczeniem wyróżnień, a wywiad ze zwycięzcą Konkursu jest publikowany na łamach „Bibliotekarza”.