Nagroda Naukowa SBP im. Adama Łysakowskiego jest przyznawana od roku 1983 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich twórcom publikacji i prac badawczych (autorom i/lub redaktorom) o dużym znaczeniu dla rozwoju teorii i praktyki bibliotekarstwa i informacji naukowej.

Komisja Nagrody pod przewodnictwem dr hab. Jadwigi Sadowskiej wybrała laureatów za rok 2023. Na wniosek Komisji, Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznał nagrody za rok 2023 w trzech kategoriach:

Prace o charakterze teoretycznym, metodologicznym, źródłowym

„W bezpiecznym żyjesz kraju” : polskie książki, prasa i biblioteki Poznania lat Wielkiej Wojny / Artur Jazdon. Poznań : Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2023, 442 s.

Podręczniki akademickie

Marketing w działalności bibliotecznej. Pod red. naukową Mai Wojciechowskiej.  Warszawa : Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP, 2023, 1074 s.

Prace o charakterze praktyczno-wdrożeniowym

Komunikacja interpersonalna i psychologiczne aspekty pracy z ludźmi : od instytucji kultury do biznesu / Magdalena Cyrklaff-Gorczyca. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP, 2023, 264 s.

Laureatom serdecznie gratulujemy!


Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w piątek 24 maja 2024 r. o godz. 14.00 na Scenie Głównej Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (Namiot F, plac Defilad przed Kinoteką).